O ZHI DOU

Zakladatelé společnosti Shandong Xindayang Electric Vehicle Co., Ltd začali s vývojem elektromobilů již v roce 2005. Vyvíjeli především kompaktní elektromobil pro městský provoz, se kterým je jednoduché kdekoliv zaparkovat, ale hlavně elektromobil, který bude dostupný pro každého. Nazvali jej „Moudrá fazole“ – ZHI DOU.

Elektromobily ZHI DOU byly původně určeny pouze pro evropský trh. Už v roce 2009 byly první vozy přihlášeny k homologaci v EU. V roce 2012 produkt získal E-MARK, 23.října 2012 se oficiálně začal dovážet do Evropy.

V roce 2013 tento elektromobil prošel celkem 63 testy a získal ocenění „Award Green Car of the year“.

Samotná společnost Shandong Xindayang Electric Vehicle Co., Ltd byla založena v roce 2011 a patří pod korporaci XYINDAYANG GROUP. XYINDAYANG GROUP je druhým největším držitelem akcií ZHI DOU, prvním je potom koncern GEELY (současný majitel VOLVA, LOTUSs, anglických taxi Blackcab a nově také DAIMLERu).

Začátkem roku 2013 byla vyrobena první série vozů ZD 1, které byly určeny také pro Asijských trh.

Elektromobily ZHI DOU patří momentálně mezi nejprodávanější elektromobily na světě a meziroční nárůst prodeje je vždy téměř dvojnásobný. Přestože původně je tato značka vyvíjena pro evropské trhy, 90% současné produkce míří na asijský trh. To je dáno technologickým náskokem oproti ostatním výrobcům a vysokými dotacemi pro elektromobily od čínské vlády. Díky tomu se stal velmi populární.

V Evropě nyní najdeme nejvíc elektromobilů ZHI DOU v Itálii, kde jich dnes jezdí už přes 3500. Dále jsou k vidění v dalších 18 zemích Evropy. Nyní je v Evropě 9 oficiálních exportérů, ke kterým se od dubna 2018 počítá také česká firma E-WAY s.r.o.